Kezdő Csillagászok Oldala
  • Bejelentkezés
  • Felhasználónév:

    Jelszó:
    SúgóSúgó
    Regisztráció
    Elfelejtettem a jelszót
     
  • Welcome
  •  
  • Szavazás
  • Melyik desing volt a legjobb az eddigiek közül?

    Kék-fehér,csillagos háttérrel
    Fekete-piros,az Északamerika-köddel a háttérben
    Sima csillagos zöld modulokkal.
    Teljesen mindegy,mindenhogy jó!
    Egyik se,új kell!!
    Szavazás állása
    Lezárt szavazások
     
  • Űr-chat
  • Név:

    Üzenet:
    :)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     
  • Háttérzene
  •  
  • A szerkesztők bemutatkozásai
  •  
  • Kedvenc oldalaink
  •  
  • Űrügyi rendőrség
  •  
  • Fogalomtár
  •  
  • Szavazás
  • Tetszik az oldal?

    Hát elmegy..
    Nem jó.
    Nagyon rossz.
    Király!
    Tetszik csak még van mit csiszolni rajta
    Szavazás állása
    Lezárt szavazások
     
  • G-mail
  • Felhasználónév:
    Jelszó:
      SúgóSúgó

    Új postafiók regisztrációja
     
  • Kösz,hogy itt vagy
  •  
  • Legyen ez a kezdőlapom!
  • Legyen ez a kezdõlapom

     

     
  • Effekt
  •  
  • Kurzor
  •  
  • Könyvajánló
  •  
  • Milyen az új desing?
  • Hogy tetszik az új méregzöld desing?
    Hogy tetszik az új méregzöld desing?

    Hát nem rossz......
    Lehetne jobbi s!
    Ez idáig a legjobb!
    Is-is
    Inkább nem mondok semmit....
    Szavazás állása
    Lezárt szavazások
     
  • CursorII.
  •  
  • Láva-lámpa:)


  • Create a Lava Lamp

     
    Napfogytkozás Indiában

    Napfogyatkozás Indiában (1995.10.24)


    Egy kialvatlan éjszaka után indultunk a kiszemelt dombra. Napkeltekor csak a készülődés és a helybeliek áradata utalt arra, hogy két óra múlva egy ritka jelenség szemtanúi lehetünk. A tömeg pedig csak nőtt. A fogyatkozás kezdetét egyre hangosabb kiáltások jelezték. A totalitás előtti percekben forró hangulat alakult ki. Még egy kis ívdarab, aztán a gyémántgyűrű, majd a tátongó semmi körül megjelent a napkorona. Számunkra ekkor megszűnt a külvilág.


    Gyémántgyűrű Indiában 1995.10.24 (ZAG)

    Az 1995. október 24-i teljes napfogyatkozás árnyékkúpja Dél-Ázsia országain: Irán, Afganisztán, Pakisztán, India, Banglades, Burma, Thaiföld, Kambodzsa és Vietnam területén söpört végig. Szokatlansága és múltja miatt Indiát tűztük ki úti célul. Indiában a totalitás 40 - 60 km szélességű sávja Jaipur, Agra, Kanpur, Allahabad, Varanasi, Calcutta városok közelében húzódott. Időjárási szempontból Rajasthan és Uttar Pradesh államok voltak kedvezőbbek, ezért az előzetes tervben Agra közeléből kívántuk a jelenséget megfigyelni és rögzíteni. Mivel társaim visszamondták az utat, az utolsó pillanatban egy fogyatkozásra szerveződött német csapathoz csatlakoztam.

    A stuttgarti kollégákkal (Faragó Ottó, Gutzeit Michael és Wolter Christian) Delhiben találkoztam. Ebben a tízmilliós városban a véletlennek köszönhető ez a találkozás, hiszen egyikőnk sem a megbeszélt Hotelban szállt meg, és személyesen sem ismertük egymást. Találkozásunk örömére béreltünk egy kocsit, amellyel a következő napokban körüljártuk a híres Delhi - Jaipur - Agra háromszöget. Egy térképboltban pedig megvásároltuk a fogyatkozáshoz szükséges 1:50000 és 1:1000000 léptékű szelvényeket. Ezekre a lapokra rajzoltuk fel a totalitás pontos északi és déli határát, valamint közepét. Napközben pedig Delhi kaotikus forgatagában, motoros riksán utazva, kerestünk fel hindu és moghul templomot, síremléket, erődöt.

    Alig 300 éve Jai Singh (1688-1743), tudós-maharadzsa India öt távoli városában: Jaipur, Delhi, Mathura, Varanasi, Ujjain szabad szemes csillagvizsgálókat építtetett. Az 1724-ben Delhiben létesült Jantar Mantar (E77°13'05", N28°37'35") a város központjában található. A pálmafákkal övezett gondozott park, a kánikulában, kedvenc pihenőhelye a helybélieknek. A kinti hangzavar után itt mi is megpihenhettünk. Legnagyobb műszere, a Samrat Yantra (ekvatoriális napóra) 21 m magas, kétoldalt az ívek pontos osztásain olvasható le a helyi idő. Mögötte két süllyesztett 8 m átmérőjű félgömbből áll a Jaya Prakasha, segítségével égitestek koordinátáit lehet megmérni. Két 15 m átmérőjű és 7.5 m fal magasságú hengerből áll a Rama Yantra, közepén 1.61 m átmérőjű oszloppal. Az azimutot 30 db 6°+6°-os szelettel, a magasságot 45°-os vízszintes és 45°-os függőleges osztás segítségével lehet meghatározni. A beosztások, ahol olvashatók, szanszkrit számjegyekkel vannak ellátva. Próbaként megmértem a Nap horizontális koordinátáit és alig félfokos eltérés mutatkozott a mért és a számított érték között.

    Több mint hat órás kocsikázás után érkeztünk Jaipurba, a Jai Singh által alapított városba. Útközben torlaszok, felborult és kiégett teherautók jelezték, hogy Indiában jóval több időt kell az utazásra fordítani, mint ahogy azt megszoktuk. A városban már mindenütt készülődtek a háromnapos Diwali ünnepre. Az éjszakánkat tűzijáték és robbantások tették emlékezetessé. A legtöbb műszert felsorakoztató Jantar Mantar (E75°49'19", N26°55'27") a Rózsaszín negyedben található. Az óriás napóra (Great Samrat Yantra) 23 m magasan emelkedik a többi építmény felé. Félméteres lépcsőfokokon haladva lehet a számlap osztásait leolvasni. Tizenkét napóraszerű szerkezet alkotja a Rashivalaya Yantras együttest. Az árnyékvetők mind más-más irányba mutatnak, mégpedig úgy, hogy kétóránként egyikük éppen az ekliptika pólusára mutasson. Segítségével közvetlenül olvashatók le az égitestek ekliptikai koordinátái. Egyikük árnyékvetője majdnem vízszintes volt, hiszen Jaipur három fokkal a Ráktérítő fölött található. Egy másik érdekes szerkezet a Nadivalaya, melynek déli felét világította meg a Nap, a negatív deklináció miatt. "Kelet Newtonja" valóban precíz és érdekes műszereket hagyományozott ránk.

    A fogyatkozás előtti napon a Sariska tigrisrezervátum közelében GPS és térképek segítségével megkerestük a totalitás közepét. A dombtető (E76°31'21.2", N27°26'19.1", WGS84) alkalmasnak tűnt a megfigyelésre, bár a szomszéd dombon szintén a készülődés nyomai látszottak. Megtudtuk, hogy az antennákat delhi rádiócsillagászok helyezték ki. Felmerült, hogy a totalitás széléről is végezhetnénk megfigyeléseket, végül is a centrális vonal mellett maradtunk. Szállást éjszakára már nem kaptunk a Sariska Palace-ban, hiszen a 160 japán vendég, akik szintén a fogyatkozásra érkezett, elfoglalt minden szobát, így a hallban pihenhettünk. A pihenés azt jelentette, hogy félóránként kimentünk a parkba az eget csodálni. Faragó Ottó pedig szinte végigfotózta az egész éjszakát.

    Az égbolt napok óta derült volt és egyre tisztább. Az esti szürkületben megpillantottuk a Vénuszt, mely nemsokára meredeken bukott a horizont alá. A szürkület érezhetően rövidebb ideig tartott, mint itthon. Majd a csillagképek között pásztáztunk és feltűnt, hogy a Perseus közismert fedési változója, az Algol, éppen minimumban tartózkodott. A Tejutat horizonttól horizontig követhettük. A Sagittarius környéke szinte ismeretlen alakzatokat kínált. Mivel 20°-kal délebbre voltunk, az UMa kora este lenyugodott, és csak éjfél után kelt fel. Hajnalban a Pleiádok csillagai majdnem a zenitben deleltek. A közismert Orion és a Canis Maior a Szíriusszal déli irányban kiegészült a Canopusszal. A hajnali szürkület előtt a háromszög alakú állatövi fény vetekedett a Tejút fényével. A gyors hajnali szürkületben még a Merkúrt is megpillantottuk.

    Napkelte előtt érkeztünk a kiszemelt, szúrós nagy kaktuszokkal tarkított dombra. Csendesen kezdtünk az eszközök összeszereléséhez. 6:29-kor a Nap megjelent a horizonton. Néhány fényképezőgép zárkattanása jelezte, hogy ez nem olyan napkelte, mint a többi. A szomszéd dombon közben már több százas tömeg gyűlt össze. Látva, hogy itt is történik valami, néhányan átszivárogtak hozzánk, aztán egyre több helybéli követte őket. Hogy honnan jöhettek a terepre, továbbra is rejtély marad, mivel 30 km-es körzetben még falu is alig akadt. Kezdetben - Jé, fehér ember! - csak nagy szemekkel néztek bennünket, aztán a videó, a rádiókészülék, a távcsövek és a fényképezőgépek keltették fel érdeklődésüket. Mindenáron a műszereket akarták megnézni, de belenézni már nem mertek. Idővel kormozott üvegek, filmdarabkák és spéci napszűrők kerültek elő, ők is felkészültek...

    Faragó Ottó sorozatfelvétele egy egyszerű camcorder videókamerával készült, 5.5*-ös telekonverterrel, szűrőn keresztül. A digitalizálás után nem történt képfeldolgozás. Észak fent van. A videofelvételen jól látható a gyémántgyűrű és a holdprofil által okozott szakadozott Napsarló.

    7:24-kor elkezdődött az égi és a kísérő földi műsor. Faragó Ottó a videót indította el és a fázisokról alapobjektívvel sorozatfelvételt kívánt készíteni. Gutzeit Michael 1000mm-es Ziess optikával, Wolter Christian 28mm-es objektívvel fotózott, én pedig a jól bevált 200-as teleobjektívvel dolgoztam. Alig telt el néhány perc, Ottó arcára ráfagyott a napfogyatkozás mosolya, addig-addig furakodott valaki, míg az egyik állványt megrúgta. Lőttek a sorozatfelvételnek. Nem volt mit tenni, kötéllel körbekerítettük a műszereket, legalább a kaktuszok is feladatot kaptak. Közben a Nap egyre fogyott, az emberek hangoskodása pedig tovább zavart. A kaktuszok között átszűrődő fénysugarak kirajzolták a fogyó Nap képét. A megvilágítás egyre csökkent, mintha pontlámpával pásztázná a környéket, a táj kísértetiesnek tűnt. A totalitás előtt egy perccel a tömeg mintha megbolydult volna és nyugat felé fordult. Megijedtünk, ha felborítják az állványainkat, hogyan fotózunk? Szerencsére csak egy fellőtt rakétát figyeltek. Ezzel akarták "megijeszteni" a fogyatkozást. Michael lekapta a napszűrőt és tíz sötét kéz még a levegőben darabokra tépte azt - nem lesz fotó a kilépésről!

    Csupán egy kis ívdarab látszott, szűrőmet lekaptam, már ott volt alul a gyémántgyűrű. Kicsit elvakultam, egy jó pillanat kellett mire a koronát is észrevettem. Mindjárt feltűnt, hogy ez a korona jóval halványabb, mint 1991-ben. Színtelen, szálas szerkezete viszont hasonlított hozzá, kb.2.5 napátmérőig sikerült követnem. Protuberanciát puszta szemmel nem láttam, de a fotóimon többet is találtam. Egy pillantással nyugtáztam a Vénuszt és a Merkúrt. Ottó a Spicát, Christian a Szíriuszt is látta. Gyors iramban állítgattam az expozíciós időket és exponáltam. Előre begyakoroltam a mozdulatokat, de ennek ellenére elfogott az idegesség. Szűk 43 másodperc elmúltával 8:33:43-kor a Hold egyik-másik völgyében előbukkant a Nap. Még néhány expozíció a gyémántgyűrűről, aztán tettem még egy utolsó kísérletet. Hetekkel később derült ki, mit is rejteget az utolsó felvétel. A naplégkör három rétege különült el rajta. Felül a fotoszféra, alul a korona, közte pedig vöröses színben a kromoszféra. A modellezést számítás követte és eredményül 10-12 ezer km-t kaptam a kromoszféra vastagságára.

    A kilépés 77 percét videón örökítettük meg. Alkalmi nézőközönségünk is megfogyatkozott. Miközben a búcsú fotókat készítettük a műszerekről és a környékről, feltűnt, hogy a szomszéd dombon a rádiócsillagászok nyugalmát fegyveres katonák őrzik. Ezért jöttek át a hangosabbak, hogy bennünket szórakoztassanak.

    A fogyatkozást követő napon 17 órakor érkeztünk Agrába, a Taj Mahal bejáratához. Meglátva a csodálatos síremléket mindjárt fotózni kezdtem, de a második expozíció után kifogyott a gépemből a film. Mivel a tartalék film a kocsiban maradt, szomorúan jártam körbe a műemléket. Fent a fehér épületegyüttesen, a dél-nyugati oszlop mellett szép napnyugta hangulatot láthattam. A Nap 17:41-kor lenyugodott, majd visszafelé indultam. Félúton egy márvány pihenőn ismét a dél-nyugati ég felé pillantottam, hiszen két nappal korábban a Sariska Palace teraszáról már a Vénuszt is láttuk. Valóban, 17:56-kor az enyhén vöröses ég alján ott ragyogott a Vénusz és mellette 1°-ra a 31h50m korú holdsarló tündökölt. Előző reggel még a Napot takarta el előlünk, most pedig széles ívével vigyorgott le ránk. Színe olyan fehér volt, mint északra a Taj Mahal. Ezután szomorúan ballagtam a kijárat felé. Közben hol a Holdsarló - Vénuszra, hol a szürkületi fényben pompázó Taj Mahalra vetettem még egy-egy pillantást. Azt mondják holdfényben a Taj Mahal láthatatlan lesz. A Holdsarló fényében még éppen látszott.

    A helyi sajtó napokon keresztül címoldalon közölte a fogyatkozás fotóit, pedig Indiából 1980-ban is látszott és 1999-ben is látható lesz teljes napfogyatkozás. Napokkal később már Varanasi-ban egy süteményárusnál láttam meg egy helyi szanszkrit újságot a napkoronával. A tulajdonostól elkértem és máris felkaptam a lapot. Nem gondoltam, hogy alatta friss hindu sütemény lapul. Megegyeztünk a fogyatkozás cikkben, az újság többi része pedig továbbra is takarhatta az árut.

    Az égitestek óramű pontossággal haladnak tovább. 1999-ben valamennyiünknek hasonló égi tüneményben lehet részünk. Ahhoz, hogy minden amatőr és érdeklődő megfigyelhesse a jelenséget, nem maradhat el az előzetes felvilágosító munka sem.

    Zajácz György

     
  • Idő
  •  
  • Az égitestek
  •  
  • A csillagászat bravúrjai
  •  
  • Menü
  •  
  • Első próbálkozások
  •  
  • Űrhajók és rakéták
  •  
  • Híres magyarok
  •  
  • Irányítóközpontok
  •  
  • Az űrkutatás jövője
  •  
  • Csillag számláló
  • Indulás: 2006-06-04
     
  • Friss hírek az űrből
  •  
  • Az űrkutatás tragédiái
  •  
  • Képek
  •  
  • Űrszondák
  •  
  • Üzenet
  • 2010. augusztus 5.

    Az esti égen a

    Vénusz,

    Mars és

    Szaturnusz

    szép együttállása.

     
  • Naptár
  • 2024. Augusztus
    HKSCPSV
    29
    30
    31
    01
    02
    03
    04
    05
    06
    07
    08
    09
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    31
    01
    <<   >>
     
  • Ufók,tények,kitalálások
  •  
  • Elérhetőségek
  •  
  • Az északi égbolt
  •  
  • A Déli égbolt
  •  
  • A Világegyetem
  •  
  • Csillagászati hírek
  •  
  • Hold fázisok

  • Holdfázis
     
  • Galaxisok
  •  
  • Szomszédos galaxisok
  •  
  • Kérdések-Válaszok
  •  

    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?