Kezdő Csillagászok Oldala
  • Bejelentkezés
  • Felhasználónév:

    Jelszó:
    SúgóSúgó
    Regisztráció
    Elfelejtettem a jelszót
     
  • Welcome
  •  
  • Szavazás
  • Melyik desing volt a legjobb az eddigiek közül?

    Kék-fehér,csillagos háttérrel
    Fekete-piros,az Északamerika-köddel a háttérben
    Sima csillagos zöld modulokkal.
    Teljesen mindegy,mindenhogy jó!
    Egyik se,új kell!!
    Szavazás állása
    Lezárt szavazások
     
  • Űr-chat
  • Név:

    Üzenet:
    :)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     
  • Háttérzene
  •  
  • A szerkesztők bemutatkozásai
  •  
  • Kedvenc oldalaink
  •  
  • Űrügyi rendőrség
  •  
  • Fogalomtár
  •  
  • Szavazás
  • Tetszik az oldal?

    Hát elmegy..
    Nem jó.
    Nagyon rossz.
    Király!
    Tetszik csak még van mit csiszolni rajta
    Szavazás állása
    Lezárt szavazások
     
  • G-mail
  • Felhasználónév:
    Jelszó:
      SúgóSúgó

    Új postafiók regisztrációja
     
  • Kösz,hogy itt vagy
  •  
  • Legyen ez a kezdőlapom!
  • Legyen ez a kezdõlapom

     

     
  • Effekt
  •  
  • Kurzor
  •  
  • Könyvajánló
  •  
  • Milyen az új desing?
  • Hogy tetszik az új méregzöld desing?
    Hogy tetszik az új méregzöld desing?

    Hát nem rossz......
    Lehetne jobbi s!
    Ez idáig a legjobb!
    Is-is
    Inkább nem mondok semmit....
    Szavazás állása
    Lezárt szavazások
     
  • CursorII.
  •  
  • Láva-lámpa:)


  • Create a Lava Lamp

     
    A Mars

    A Mars külsõ bolygószomszédunk, a Naptól számítva a negyedik bolygó.  Valószínûleg feltûnõ vörös színe ihlette az ókor emberét, hogy a római hadistenrõl nevezze el. Enyhén elnyúlt ellipszispályán 1,6-szoros földtávolságban kerüli meg központi csillagunkat 687 nap alatt. Tengelyforgása direkt irányú, ideje közel áll a földihez: 24 óra 37 perc 23 másodperc. Noha átmérõje 0,53-a, tömege egytizede a Földének, mégis leginkább ez a bolygó hasonlít leginkább a Földre, kozmikus lakhelyünkre. Forgástengelyének dõlésszöge is a Földéhez hasonló: 25,2 fok a pályasíkra állított merõlegeshez képest, aminek következtében évszakos ciklusok váltakoznak rajta, sõt, még felszíne is majdnem olyan változatos, mint a Földé.
      Fémes magjának sugara 1600 km körüli, nem tudni, folyékony állapotban van-e, avagy már megszilárdult. Ezt veszi körül a szintén kb. 1600 km-es köpeny, majd a kb. száz km vastag kéreg. Belsejének differenciálódása mintegy 3 milliárd évvel ezelõtt fejezõdhetett be. A késõbbiekben a belsõ hõ következtében tágulás zajlott le, amely rendkívül aktívvá tette a bolygó felszínét. A köpeny egy milliárd évvel ezelõtt jelentõsen hûlni kezdett, a vulkanikus aktivitás csökkent, a kéreg pedig vastagodott.
      Atmoszférája ritka, a felszíni légnyomás 3-13 millibar közötti. Fõ összetevõje a széndioxid, emellett kevés nitrogén, oxigén, szénmonoxid és vízgõz is található benne. A nappal és az éjszaka határvonalánál, fõleg az egyenlítõ vidékén, a felszín felett 5-7 km magasan fehér felhõk mutatkoznak. Ezek leginkább a földi hajnali ködökhöz hasonlítanak, valószínûleg vízjégbõl
    állnak. (Felhõk a nagy domborzati kiemelkedések környékén is gyakran megfigyelhetõk.) Ugyancsak gyakoriak a sárga és vöröses árnyalatú fellegek, amelyek a felszínrõl felkapott porból állhatnak.
      A bolygó forgástengelyének dõlésszöge a földihez hasonló, így a Marson is erõs évszakos változások vannak. Amikor a bolygó napközelben tartózkodik, a déli féltekén van nyár, a déli tavasz és nyár rövid forró, az õsz és a tél hosszú, hideg. A maximális nyári hõmérséklet délben az egyenlítõ környékén +20 C körüli, de erõs az éjszakai lehûlés, a legalacsonyabb eddig mért hõmérséklet -113 C.
      A marsi télnek elég sajátos megnyilvánulási formái vannak. Ahogyan csökken a hõmérséklet, a légköri széndioxidnak és vízgõznek mind nagyobb része fagy ki az atmoszférából, és a felszínt vékony fehér lepellel borítja be. Ennek következtében a napi átlaghõmérséklettel párhuzamosan a légnyomás is csökken, és a leghidegebb hetekben a légkör össztömegének 30%-a is kicsapódhat dér formájában. A csapadék víznek és széndioxidnak 6:1 arányú keveréke. A légnyomás napi ingadozásának mértéke 0,2 millibar körüli, oka ugyanaz, mint az évszakosnak. Mivel a Marson nincsenek óceánok, a felszín gyorsan reagál a beesõ napsugárzás mennyiségének változására.
      A felszínen általában gyenge szél fújdogál, olyan, amilyen Földünkön éppen csak megfodrozza a tavak víztükrét. A szélsebesség azonban nem mindig ilyen kicsi, a Mars évszakos jelenségei közül ugyanis a porviharok a legfeltûnõbbek. Ezek többnyire a déli féltekén, a helyi tavasz és nyár alatt keletkeznek. A melegedõ idõ hatására gyorsan húzódik vissza a pólussapka, melynek pereménél a nagy hõmérséklet-különbség erõs légörvényeket kelt. A légkörbe jutott
    por napfényt nyel el, aminek hatására felmelegszik, és tovább erõsíti a szeleket, még több port juttatva a légkörbe. Ilyenkor teljesen részlet nélküli látványt mutat a Mars, csak a legmagasabb vulkánok emelkednek ki a kavargó porból. A szélsebesség a többszáz km/órát is eléri, és jelentõs eróziós tevékenységet fejt ki. A por ilyenkor 40 km magasságig is feljut, és csak 3-4 hónap elteltével ülepszik le.
    A felszín lapos, szögletes sziklákból és homokdûnékbõl álló kietlen vidék. A bolygó általános vöröses színezetét az itt található vastartalmú anyagok, fõleg vasoxid okozzák. A Marsot vizsgáló Viking-ûrszondák a bolygó két távoli pontján szálltak le, mégis nagyon hasonló összetételû anyagot találtak. A Mars életének korábbi idõszakában bizonyára folyékony formában is létezett víz a felszínen, ez a becsapódások vagy a vulkanikus hõ hatására cirkulált a kõzetek között, és átalakította azokat. A különféle geológiai folyamatok révén ezek a kõzetek felszínre kerültek, ahol az eróziós hatások felaprózták, a porviharok pedig egyenletesen szétszórták a bolygón. Ez -az úgynevezett marspor- gyönyörûen kivehetõ a Pathfinder felvételébõl. A felszíni sziklák likacsos szerkezetûek, ami vulkanikus eredetre utal.A Mars - amilyennek a Pathfinder látta
      A Mars északi és déli pólusát sarki sapka fedi, ezek vízjég és szárazjég keverékébõl állnak. A hósapkák mérete évszakos ingadozást mutat, a helyi nyár idején anyaguk részben a légkörbe párolog. Télen a légkör egy része kifagy a sapkákra, melyek ilyenkor a 45-50. szélességi fokig is lehúzódnak. Ezek a változások rétegessé tették a hósapkák anyagát, több és kevesebb poranyagot tartalmazó rétegek váltakoznak bennük. Ha a sapkákban lévõ vizet elolvasztanánk, az néhány méter mély óceánnal boríthatná be a bolygó felszínét.
      A Mars felszínén a legidõsebb vidékek egykorúak lehetnek a Hold felszínével, azaz 3,5 – 4,0
    milliárd évesek. Az ennél korábbi krátereket a geológiai folyamatok eltûntették a bolygóról. Az északi féltekén sokkal kevesebb a kráter, ezeket a vulkáni síkságokat létrehozó láva törölte el, itt ugyanis erõsebb volt a vulkanikus aktivitás. A déli terrákon lévõ kráterek erõsen kopottak, ami jelentõs erózióra utal. Több kráter megjelenése alapján feltehetõ, hogy a becsapódás idején nagy mennyiségû vizet tartalmazott a talaj. Ez eleve folyékony állapotban lehetett, vagy pedig a becsapódás hõje hatására olvadt meg. Az ilyen kráterek peremén iszapfolyások láthatók. A Mars felszínén nem találunk globális tektonikai aktivitásra utaló nyomokat. A bolygó kérge valószínûleg soha nem töredezett fel darabokra, bár a folyamat megkezdõdött, ám nem fejlõdött ki. Az egyetlen nagy tektonikai képzõdmény a hatalmas Valles Marineris, más néven Coprates-szakadék. Ez egy gigantikus méretû repedésvölgy, leginkább a Vörös-tengerre emlékeztet. Ahogyan az utóbbi Afrika és Arábia szétválásával alakult ki, a Valles Marineris is a kéreg feldarabolódásának kezdetére utal. A kanyonrendszer méretei tekintélyesek: szélessége átlagosan 120 km, mélysége 3-5 km közötti, hossza meghaladja a 4000 km-t, azaz felülmúlja a bolygó sugarát.
      Rendkívül összetett rendszer számos oldalággal, egymással párhuzamos, meredek falú völgyek találhatók benne. A kanyon fenekét homok borítja, falánál földcsuszamlások figyelhetõk meg. Mindezek mellett temérdek kisebb repedés található a felszínen, melyek helyi elmozdulások következtében jöhettek létre.
    A Mars jellegzetes képzõdményei közé tartoznak a vulkánok. A kráter ekkor szerinti eloszlása a vulkánok elõfordulásában is nyomonkövethetõ: az északi féltekén fiatalabb, adélin idõsebb vulkanikus képzõdmények találhatók. A két legnagyobb vulkanikus vidék a Tharsis és az Elysium, melyek gyengén kráterezettek, felszínük mindössze néhány százmillió éves. A Tharsis-vonulat mintegy 4000 km átmérõjû vulkáni együttes, amely a legnagyobb ilyen képzõdmény a bolygón. A vulkanikus hegyeket tartalmazó fennsík több km-rel emelkedik a környezõ terület fölé. A régió négy legnagyobb vulkánja az Olympus-, Ascreus-, Pavonis- és Arsia Mons. Közülük az Olympus Mons a legtekintélyesebb, átmérõje több mint 500 km, magassága 24 km körüli. Az Olympus Mons lejtõin található lávafolyások közül a legfiatalabbak elképzelhetõ, hogy mindössze tíz-százezer évesek.
      Az egész Tharsis-övezetben a kéreg jelenetõsen vastagabb, mint máshol, így képesek csak fennmaradni a nagytömegû vulkánok. Mivel a Marson nincsenek lemezmozgások, a vulkánok nem vándorolnak el a forró pontok fölül, így hatalmas pajzsvulkánok fejlõdtek ki.
    A Marson az alacsony légnyomás és hõmérséklet miatt nem létezhet víz folyékony állapotban. Felszínén mégis sok olyan képzõdményt, kiszáradt folyómedret találni, amely folyékony víz egykori jelenlétére utal. Az ilyen folyásnyomokat két fõ csoportra lehet osztani. A magasabb helyekrõl lefelé tartó elágazó medrek olyan vízmosásokhoz hasonlítanak, amelyek száraz, homokos területen alakulnak ki egy zápor után. A Mars felföldjeibe belevágódott nagyobb, szélesebb medreket is találunk, ezek hasonlítanak legjobban a földi folyókhoz. A vízmosásnyomok kora nem azonos, 500 millió évestõl egészen a több milliárd évesig terjednek. Eltérõ koruk több nedves periódus létére utal a bolygó történetében. A leghosszabb meder 1500 km-es, a legszélesebb 200 km átmérõjû. A víz jelenleg a felszín alatt fagyott formában lehet jelen, erre utalnak azok a sokszögletû képzõdmények, amelyek a Földi poligon talajra hasonlítanak. Ezek a bennük található jég váltakozó megfagyása és felolvadása által keletkeznek. A jég pusztító munkájának nyoma szintén felfedezhetõ a Marson többszáz kilométer hosszú gleccservölgyek formájában. Keresztmetszetük U alakú, akárcsak földi társaiké, mélységük alapján az egykori jégárak vastagsága 1-2 km lehetett. A völgyek környékén gyakran találni morénahalmokat.
    Az egyik, a Marsról készült fényképen érdekes képzõdmény keltette fel a figyelmet. Egy, az emberi arcra hasonlító hegyet fedeztek fel. Sokan máris arra gondoltak, hogy a marslakók üzentek így nekünk, azonban a számítógépes elemzések azt mutatták, hogy a hegy természetes képzõdmény, csak a fény-árnyék viszonyok hatására látszik emberi arcnak.
    A Mars körül két hold kering: a Phobos és a Deimos. Mindkettõ kicsi, szabálytalan égitest, amelyek a bolygó egyenlítõi síkjában, direkt irányban kötötten keringenek. A Phobos egy krumpli alakú, 21×22×19 km-es szikladarab. Rendkívül sötét. Felszínét kráterek borítják, kora 3,4 milliárd év. Krátereinek és repedéseinek eloszlásában szabályszerûséget lehet felfedezni, melyek egy része egy hatalmas becsapódás alkalmával keletkezhettek. Az ekkor kidobott anyag a keringések során végigbombázta a felszínt, látványos kráterláncokat hozott létre. (Mindezek mellett olyan barázdák is láthatók a Phoboson, amelyek réteges belsõ felépítésre utalnak.) A Deimos kisebb, 15×12×11 km-es, szintén sötét, a Phoboshoz hasonló összetételû lehet. Felszínét vastagabb porréteg borítja, mint a Phobosét, így korának megállapítása elég nehéz. Lehetséges, hogy a két kis égitestet a Mars az aszteroidaövbõl fogta be és tette holdjaivá, erre azonban egyelõre nincs bizonyíték.

     
  • Idő
  •  
  • Az égitestek
  •  
  • A csillagászat bravúrjai
  •  
  • Menü
  •  
  • Első próbálkozások
  •  
  • Űrhajók és rakéták
  •  
  • Híres magyarok
  •  
  • Irányítóközpontok
  •  
  • Az űrkutatás jövője
  •  
  • Csillag számláló
  • Indulás: 2006-06-04
     
  • Friss hírek az űrből
  •  
  • Az űrkutatás tragédiái
  •  
  • Képek
  •  
  • Űrszondák
  •  
  • Üzenet
  • 2010. augusztus 5.

    Az esti égen a

    Vénusz,

    Mars és

    Szaturnusz

    szép együttállása.

     
  • Naptár
  • 2024. Március
    HKSCPSV
    26
    27
    28
    29
    01
    02
    03
    04
    05
    06
    07
    08
    09
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    31
    01
    02
    03
    04
    05
    06
    <<   >>
     
  • Ufók,tények,kitalálások
  •  
  • Elérhetőségek
  •  
  • Az északi égbolt
  •  
  • A Déli égbolt
  •  
  • A Világegyetem
  •  
  • Csillagászati hírek
  •  
  • Hold fázisok

  • Holdfázis
     
  • Galaxisok
  •  
  • Szomszédos galaxisok
  •  
  • Kérdések-Válaszok
  •  

    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierj&#232;t!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre